2/19/2020

# Kitap Yorumu # Kültür ve Turizm Bakanlığı Yayınları # Necip Fazıl Kısakürek

Necip Fazıl Kısakürek

Necip Fazıl Kısakürek

   Tüyap kitap fuarında Kültür ve Turizm Bakanlığının standınada uğramıştım . Kitapların neredeyse hepsinde çok güzel indirimler vardı. Bu stant her halde en fazla kitap aldığım stant olmuştur . Dört poşet kitapla ayrıldık stanttan .

  Aldığım kitaplardan birisi de Necip Fazıl Kısakürek'in anlatıldığı kitaptı . Kitap büyük boy ve kuşe kağıda basılı . Çantada her yere taşıyacağınız kitaplardan değil fakat kitaplığınızın en değerli üyelerinden olmaya aday .

  Bu yazım bir kitap yorumundan çok bir kitap tanıtımı olacaktır. Çünkü bu değerli kitabı ancak tanıtabilirim sizlere .

Necip Fazıl Kısakürek


Kitabın bölümleri: 

Hayatı ve Şahsiyeti
Şiirleri
Hikaye ve Romanları
Hatıratı
Üslubu
Yayımladığı Dergi ve Gazeteler
Tiyatro Eserleri
Sinema ve Senaryolar
Müzik ve Bestelenen Eserleri
Tanıklar - Tanıklıklar
Necip Fazıl İçin Şiirler
Belgeler - Eserler - Kaynakça

Necip Fazıl'ın hayatını onun kaleminden olduğu kadar onu tanıyanların da kaleminden aktarmış editörler  . Belge ve resimler ile bu bölüm gayet renkli ve etkileyici hale getirilmiş.

Necip Fazıl Kısakürek

    Necip Fazıl'ı Necip Fazıl yapan yaşadıklarıdır . Onun o büyük üstad haline getiren olayları ve anılarını okurken çok etkilendiğimi belirtmeliyim. Ailenin ele avuca sığmaz çok sevilen çocuğu ve torunu iken anne baba ayrılınca anne dışında kimsesi kalmayan biri olmuştur neredeyse. Bu dönemde ne kadar yalnızlık çektiğini hissedebiliyorsunuz satırlarda. Hele de kız kardeşi ile ilgili olan anısı ve pişmanlığı çok dokunaklı geldi bana .

Necip Fazıl Kısakürek


  Necip Fazıl'ın hayatını okuduktan sonra onun dizelerini daha iyi anlayabildiğimi ve duyguları daha net hissedebildiğimi düşünüyorum.

Şiirleri bölümünde ise onu ve şiirlerini farklı kalemlerin yazılarından okuyoruz. Şiirlerini  , hangi ruh halinde yazmış olabileceği ve neler anlatmaya çalıştığı , onun hangi dönemde hangi şiirlerini yazdığını öğreniyoruz bu bölümde .

Necip Fazıl Kısakürek


Her bölümde değerli kalemlerin yazılarından Necip Fazıl'ın farklı bir yönünü görüyor ve onu tanımaya uğraşıyoruz aslında . Kitap içerisinde şiirlerinin zaman içerisinde nasıl değiştiğini görürken bu değişimin sırf şiirlerinde değil onun hayatında ve düşüncelerinde de olduğunu gözlemliyoruz.

Necip Fazıl Kısakürek


Kitabın içeriğinden birkaç fotoğraf bıraktım size. Okuduğum en bilgilendirici kitaplardan bir tanesiydi. Edebiyata ilgi duyan ve Necip Fazıl'ı daha iyi tanımak isteyenler için harika bir kaynak olduğunu belirtmeliyim.

  İlk olarak 1925 yılında yayımlanmış olan Allah isimli şiiri bırakıyorum sizlere:

Böyle haykırmamı çok görme bana ,
İçime işleyen aşkındır Allah!
Çektiğim dertleri atma yabana
Dertlerim başımdan aşkındır Allah!

Boynuna asılıp kaldı bir deli ,
Adımı dolaşık gözü perdeli;
Yetmeyen gücüdür ermeyen eli,
O doğdu doğalı şaşkındır Allah!

Beni kim anlasın , kimler dinlesin,
İçimde bir çığlık gibidir sesin,
İçimde bir çırpınan sen misin nesin?
Bu gönlüm o kadar taşkındır Allah!...
Kitabın Adı :Necip Fazıl Kısakürek
Editör:Mehmet Nuri Şahin , Mehmet Çetin
Yayınevi :Kültür ve Turizm Bakanlığı Yayınları
Sayfa Sayısı :408


Yaşamıyoruz. Resimlerimiz , fotoğraflarımız kadar yaşamıyoruz . Mendilimiz , gömleğimiz kadar yaşamıyoruz . Bir sigara kağıdını şu masaya koy , üstüne bir taş bırak ,kapıları kapa ve git! üçyüz sene sonra gel , yerinde bulursun . Belki sararmış , belki buruşmuş , fakat yine o . Bir sigara kağıdı kadar yaşamıyoruz . Kefenimizden evvel çürüyoruz . Duyuyorum ! Kulak ver sen de duyarsın . Toprak altında milyarlarca kurdun , çıtır çıtır dut yapraklarını yiyen milyarlarca ipek böceği gibi , Milyarlarca ölüyü yediğini duyuyorum .


                                                     

1 yorum:

Yorumlarınızda link vermemeye dikkat ediniz. Link verdiğiniz yorumları yayımlamıyorum maalesef :(

Yayınevleri

Yitik Ülke Yayınları (67) Arkadya Yayınları (55) Martı Yayınları (32) Koridor Yayınları (25) İş Bankası Kültür Yayınları (25) Doğan Kitap (21) Kırmızı Kedi Yayınevi (19) Can Yayınları (17) Oğlak Yayınları (17) Ephesus Yayınları (14) Pegasus Yayınları (14) Salon Yayınları (13) Olimpos Yayınları (12) Arkadya Bitter Yayınları (11) Altın Kitaplar (10) GO! Kitap (10) İnkılap Kitabevi (10) Beyaz Balina Yayınları (9) Destek Yayınları (8) Yapı Kredi Yayınları (8) Arkadya Polisiye (7) Epsilon Yayınları (7) Nemesis Kitap (7) Sel Yayınları (7) Yabancı Yayınları (7) Zeplin Kitap (7) Aylak Adam Yayınları (6) Sayfa6 (6) Yediveren Yayınları (6) Artemis Yayınları (5) Everest Yayınları (5) Panama Yayıncılık (5) Anatolia Kitap (4) Arunas Yayınları (4) Düz Yazı Yayınevi (4) Eftalya Yayınları (4) Eksik Parça Yayınları (4) Fantastik Kitap (4) Maya Kitap (4) Ayrıntı Yayınları (3) Bilgi Yayınevi (3) Limos Yayınları (3) Mendirek Yayınları (3) Sola Unitas (3) Yakamoz Kitap (3) İletişim Yayınları (3) Aprıl Yayıncılık (2) DEX (2) Dorlion Yayınları (2) Erdem Yayınları (2) Kanes Yayınları (2) Koyu Kitap (2) La Kitap (2) Mortena Yayınları (2) Neo Kitap (2) Novella Dinamik Yayınevi (2) Optimum Kitap (2) Orkinos Yayınları (2) Paris Yayınları (2) Remzi Kitabevi (2) Say Yayınları (2) Tutku Yayınevi (2) Yüz Kitap (2) Abis Yayınları (1) Adım Yayınları (1) Alfa Yayıncılık (1) Alter Yayıncılık (1) Altıkırkbeş Basın Yayın (1) Altın Bilek Yayınları (1) Altınpost Yayınları (1) Az Kitap (1) Ağaçkakan Yayınları (1) Bayırlı Kitap (1) Beyaz Baykuş Yayınları (1) Bilge Kültür Sanat (1) Carpe Diem Kitap (1) Ceres Yayınları (1) Cinius Yayınları (1) Dedalus Kitap (1) Delta Yayınları (1) Domingo Yayınevi (1) Dora Yayınları (1) Doğu Batı Yayınları (1) Dragoman Yayınları (1) Ez-De Yayınları (1) Gitane Kitap (1) Harlequin Türkiye (1) Horus Yayınları (1) Hyperion Kitap (1) Jaguar Kitap (1) Kafka Yayınları (1) Kapı Yayınları (1) Karina Yayınevi (1) Kolektif Kitap (1) Kuzey Işığı Yayınları (1) Kültür ve Turizm Bakanlığı Yayınları (1) Libros Kitap (1) Mona Yayınları (1) Monokl Yayınları (1) Morpa Kültür Yayınları (1) Novella Yayınları (1) Okuyan Us Yayınları (1) Papersense (1) Parantez Yayınları (1) Parodi Yayınları (1) Parola Yayınları (1) Pupa Yayınları (1) Ray Yayıncılık (1) Sola Yayınları (1) Trend Yayınları (1) Truva Yayınları (1) Turkuvaz Yayınları (1) Uyanış Yayınları (1) Yediveren Çocuk (1) Yengeç Kitap (1) Zepros Yayınları (1) Ötüken Neşriyat (1) Özyürek Yayınevi (1) İkinci Adam Yayınları (1) İlyada Yayınevi (1)
Web sitemizdeki fotoğrafların, yazıların izin alınmadan kopyalanması, yayınlanması, alıntı olduğu ve kaynağı belirtilmeden bir takım amaçlar için kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri yasasına aykırıdır. İzin alınmadan kopyalanan resim ve yazılarımızla ilgili dilekçe ve dava açma hakkımız saklıdır.