8/06/2020

# Doğan Kitap # Haruki Murakami # Kitap Yorumu

1Q84 - Haruki Murakami

1Q84

Murakami'nin üç kitaptan oluşan kült eseri 1Q84 uzun süredir okumak istediğim bir eserdi. Bu 1200 sayfalık kitabı üç aya bölerek okudum ki bitince çok rahat söyleyebilirim ki korkmaya gerek yokmuş. 
 
  Üç ayrı kitaptan oluşan 1Q84 ü ayrı ayrı kitaplar halinde alabileceğiniz gibi benim gibi ciltli baskıdan oluşan tek kitap halinde de alabilirsiniz. Ciltli hali benim daha çok hoşuma gitti. Ancak kesinlikle çantada taşınabilecek bir kitap değil bu haliyle . Evde rahat ortamda okuyabileceğiniz kütük gibi bir kitap :D

  1Q84 bilim kurgu , fantastik türlerinin karışımı bir kitap . İki karakter arasındaki paslaşmalarla ilerliyor iki kitap boyunca . Üçüncü kitapta bu iki karaktere bir avukat eskisi dedektif dahil oluyor . 

  Aomame ve Tengo esas karakterlerimiz . Bu ana karakterlerin yanına birçok da yan karakter eklemiş Murakami ve bu yan karakterlerin her birinin de önemli rolleri var kitapta  . Okuyucuya her karakteri ayrıntılı olarak tanıtma görevini üstleniyor yazarımız . Kitap boyunca betimlemelerden ve ayrıntılardan yana bir sıkıntı çekmiyoruz çünkü bunlardan bolca var fakat kitap bitince yine de bazı şeyler havada kalıyor ancak bunları da paralel dünyanın tuhaflığına veriyoruz ve nedeni niçini bilinmiyor. 

 Aomame spor hocasıdır .  Özel müşterilere de kas esnetme egzersizleri yaptırmaktadır . Bu işte kendisini geliştirmiş ve olukça da ustadır . Bu onun görünen işidir. Aomame aynı zamanda bir katildir. Yalnız kadınlara işkence yapan , çocuklara taciz ve tecavüzde bulunan erkekleri öldürmektedir. Bu işte bir prensibi vardır yani. Yaşlı  bir kadın ve onun işlerini yapan birisi ona parasını ödemektedir bu gizli işi için. 

 Tengo bir dersanede matematik öğretmenliği yapmaktadır . Matematik konusunda dahi denilebilecek bir düzeyde olan Tengo haftada birkaç gün çalıştığı bu işi tercik etmiştir ve kalan zamanda da kitap yazmaktadır . Yazdığı kitaplar basılmamış ya da onlarla bir ödül almamıştır ancak yine de denemeye devam eder. Bir gün yeni yazarlara ödül verildiği bir yarışmaya katılan kitaplardan birisini tekrar yazma görevini editörü Tengo'ya verir.  17 yaşındaki Fuku Eri'nin yazdığı Pupa Hava kitabıdır bu  Gizli bir şekilde bu kitabı elden geçirip tekrar yazacaktır Tengo . Etik olarak ona doğru gelmese de konuyu okuyunca içine dalar ve tekrar kaleme alır... 

   Aomame gizli işine gitmek için bir taksiye biner ve trafikte sıkışır kalır . Otabanın ortasında taksiden iner ve çalışanlara ait olarak kapıdan alt kata inerek metroya ulaşmaya çalışır işte bu anda başlar olaylar .. Aomame o andan sonra yeni bir dünyaya adım atar. Herşeyin aynı göründüğü aynı zamanda da farklı olan bir dünya . Aomame bu yeni dünyaya 1Q84 der.

" 1Q84 ... Bu yeni dünyaya bu adı vereyim ...." " Q , question mark'ın Q'su . Dünyanın soru işaretleriyle dolu olduğu anlamındaydı." 

 Bu dünyayı ayıran şey aydır . Kitap boyunca bu yeni dünyanın sembolü de olur . Gökyüzünde iki ay vardır . Ayların özelliklerini de kitaba bırakıyorum... 

  Yıl kitabın adından da anlaşılacağı gibi 1984'tür . Kitapta büyük usta George Orwell ve onun kült eseri 1984 'de atıflarda bulunur sık sık Murakami .  1Q84 ü okumadan önce 1984 ü okumanız atıfları anlamanız için daha iyi olacağı düşüncesindeyim.  3. kitapta ayrınca Proust'un Kayıp Zamanın İzinde kitabından bahsedilmekte ve ona atıfta bulunmaktadır . Ben henüz bu seriyi okumadım ancak kesinlikle okumak istediğim bir seri . Kitap içinde kitap da söz konusu  1Q84 de . Tengo'nun okuduğu Kediler Şehri kitabını onunla birlikte biz de okuyoruz .

İki kişi arasında paslaşma ve paralel bir dünya ... Bu kitabın konusu tam olarak ne dediğinizi duyar gibiyim. Birbiri ile bağlantılı bu iki kişi.  10 yaşında okulda yolları kesişen Tengo ve Aomame bir kez el tutuşmuşlar ve birlerini bir daha görmemişlerdir. Ancak o andan sonra birilerini unutamamışlar hayatlarına giren birileri olsa da aslında birbirlerini beklemişler ve bir gün birbirlerini bulacaklarını düşünmüşlerdir. Bir yönden bu okuyucunun hoşuna gitse de diğer taraftan da tuhaf gelmektedir. Belki kader de birbirleri ile buluşsunlar diye uğraşmaktadır !!! 

Pupa Hava kitabı yayımlanında büyük ses getirir ve bu andan sonra olaylar daha da karışır . Bir cemaatten kaçmıştır Fuku Eri . Disleksik olan bu kız da ayrı bir gizemdir.  Kitapta bahsedilen "Little People " insana benzeyen küçük canlılardır ve havadan pupa yaparlar. Bu canlıların ismini neden Türkçe tercüme ile yazmadılar anlayamadım. Bu da ufak bir eleştiri olsun... İkinci kitabın ortalarına kadar bu havadan pupa ve yazılan kitabın içeriği merak konumdu ancak bu merakımı giderdi yazar. Aomame bu kitabı okurken bize de okutuyor yazar. 

  Cinsel içerikli bölümleri de eklemiş yazar kitaba. Sahilde Kafka kitabından da vardı böyle bölümler . Bu kitapta bir de pedofiliden bahsediyor yazar.  Bunu yapanlara Aomame kadar ben de sinir oldum ve yapandan nefret ettim. Kitabın ortasından sonra yavaş yavaş taşlar yerine oturmaya başlıyor ve biz de anlatılanın , görünenin ötesini görmeye başlıyoruz. 

 İlk iki kitabı merakla ve zevkle okudum.  Üçüncü kitapta da bazı yerlerde yazarın çok fazla tekrara düştüğünü gördüm.  Kitaba ara vererek okursanız bu çok rahatsız etmiyor . Ancak üç kitabı da ara vermeden üst üste okursanız bu tekrarlar sıkıcı olabilir .  Sonuç olarak ise ben sevdim kitabı . İleride tekrar okur muyum???? Tabii ki de okurum:))1Q84
Kitabın Adı : 1Q84
Yazar : Haruku Murakami 
Yayınevi : Doğan Kitap 
Orjinal adı : 1Q84
Çevirmen : Hüseyin Can Erkin 
Sayfa Sayısı :1256

"Yürekten sevdiğin bir insan varsa, bir kişi olsun yeter, hayatın kurtulmuş demektir" 

 Sarsıcı bir yolculuğa hazır mısınız? 
 Öyleyse kemerlerinizi bağlayın. Erkekleri, titizlikle geliştirdiği bir yöntemle öteki dünyaya gönderen genç bir kadınla tanışacaksınız. Ve amansız bir takiple onun peşine düşen fanatik bir cemaatin müritleriyle… Romantik misiniz? Evet, bu kitapta aşk da var… İki dünya bir araya gelmeden mümkün olmayan bir aşk. Yaşadığınız dünya gerçek mi, hiç düşündünüz mü? Düşündüyseniz, paralel bir evrene geçmek sizi heyecanlandıracaktır o zaman. Hayatı algılayışınızı değiştirecek bir kitabın kapağını açmak üzeresiniz şu an. 

 Yaşayan en büyük yazarlardan biri olarak kabul edilen Haruki Murakami başyapıtı, tüm dünyada milyonlarca satan kitabı 1Q84'le bir imkânsızı başarıyor. 

Haruki Murakami Kimdir?

Haruki Murakami


  12 Ocak 1949 yılında Japonya’nın Kyoto kentinde dünyaya geldi. Dünya ve Japon edebiyatının en önemli yazarlarından olan Murakami dilimize çevrilen eseri İmkânsızın Şarkısı ile büyük bir beğeni toplamıştır. Babası Budist bir din adamı olan yazar gençlik yıllarını Kobe’de geçirmiştir. Tokyo Vaseda Üniversitesinde üniversite öğrenimini tamamlayarak mezun oldu. 1986 yılında 1995 yılına kadar Avrupa ve Amerika’da yaşadı. Çocukluk yıllarından beri edebiyata büyük bir ilgi duyan yazar birçok büyük yazarın kitaplarını da okumuştur. Batı edebiyatına duyduğu ilgiden dolayı eleştirilmiş olsa da post modern yazarlardan olan Kurt Vonnegut ve Richard Brautigan’ın etkisinde kalmıştır.  


Haruki Murakami'nin Okuduğum  Kitapları : 

1Q84                                                     

1 yorum:

  1. 1Q84 ü ben de severek okumuştum. Tekrar okumak isterim geniş bir zamanda ☺️

    YanıtlayınSil

Yorumlarınızda link vermemeye dikkat ediniz. Link verdiğiniz yorumları yayımlamıyorum maalesef :(

Web sitemizdeki fotoğrafların, yazıların izin alınmadan kopyalanması, yayınlanması, alıntı olduğu ve kaynağı belirtilmeden bir takım amaçlar için kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri yasasına aykırıdır. İzin alınmadan kopyalanan resim ve yazılarımızla ilgili dilekçe ve dava açma hakkımız saklıdır.