Alaca Dünya ve Yalnızlığım - Ali Ünal

 
Kozmokitap

    Daha önce " Son Aşk Çiçeği" kitabını okuduğum ve kalemini çok sevdiğim Ali Ünal'ın ilk kitabı "Alaca Dünya ve Yalnızlığım ". Bazen kitapları ters sıradan okumayı seviyorum. Yazarın son kitabını ilk önce okumak gibi.... Kitap bir çocuğun Ali'nin dilinden yazılmış. Ali o çocuksu sevecenliği, masumiyeti ile bize ailesini , çevresini ve hepsinden de önemlisi kendi öyküsünü anlatıyor. Ali bacaklarında sorunu olan bir çocuk. Hal böyle olunca da ailede en çok üzerine düşülen çocuk olmuş.Bu durumda kendisinin de naz niyaz yaptığını itiraf ediyor Ali. Babası oğlu için her şeyi yapıyor. Yakan güneşin altında uzun süre bacaklarına masaj yapmak, doktor doktor gezmek de dahil... Annesi fedakar, sevecen bir kadın. Arkadaşları ile rahatça koşup oynayamayan onları seyretmekle yetinen Ali. Ali'nin yalnızlığı da buradan kaynaklanıyor. Çok arkadaşı yok.

    Ali'nin başına bazı gizemli olaylar gelmeye başlıyor. Kimsenin görmediği bazı şeyleri görüyor. Tanıştığı Mahiyar ile birlikte hem sevginin hem de bu gizemin  kapıları açılıyor. Mahiyar sayesinde Alaca Dünya ile tanışıyor Ali ve bizi de bu gizeme ortak ediyor. Alaca Dünya yıllardır burada olan ve sevgi ile yaşayan bir dünya....

    Alaca Dünya ve Yalnızlığım kitabı ile çocukluğumuzu, şimdilerde pek sık rastlamadığımız samimiyet ve dostluğu buluyoruz satırlar arasında. Yardımlaşmayı ve sevginin önemini vurguluyor yazar Ali'nin dudaklarında. Yazarın ilk kitabı olmasına rağmen güzel bir kitaptı. Eksikleri yok muydu ? Vardı , ilk kitap olduğu belli oluyordu. Olayları Ali'nin ağzından okurken bir bakıyorsunuz başka birisi anlatıyor. Farklı bir olay var , "bu da ne? Bunlar da kim?" derken adapte olmak uzun sürüyor.  Arada konular bağlanırken havada kalan konular olmuş gibi bir his yaratılıyor ; özellikle Alaca Dünya ile bağlantılı bir olay anlatılırken. Bunlara rağmen kitabı sevdim. Tavsiye edilir:)))

   
KozmokitapAlaca Dünya ve Yalnızlığım
 Ali Ünal
Potkal Kitap
143 sf.
   Gerçek hayat ile gerçek üstü bir hayatın zaman zaman kesiştiği, içinde yaşanılan dünya ile öte dünyalara özlemin ortaya çıkardığı bir roman Alaca Dünya ve Yalnızlığım...Tüm romanlar gibi hayal, tüm hayaller gibi gerçek...
    Antakya'nın tam ortasında geçen bir fantastik kurgu.Çocukluğumun en özgün, en tatlı tebessümler yayıcı, en çapkın, en sevinçli ve en üzgün anları bir araya gelse ancak bu kadar uzun olurdu. Zor geçen ama hiç yaşayamadığım çocukluğum, bir gün kapısını çaldı yalnızlığımın. Uzun soluklu bir hezeyan fotoğrafı gibi asılı kaldı kalbimdeki koca duvarda. Bu duvarda Antakya'da yaşayan bir avuç insanın, Alaca Dünya ile kurduğu iletişimin en can alıcı anları da resmedildi.Her fırça darbesi, bu resmin karakterlerini ortaya koyuyor. Yaşamın sert gerçekleri ile Alaca Dünya'nın hayalleri içiçe geçiyor.
    Mahiyar'a duyduğum çocuksu aşk, mektup arkadaşım Jeanne'in tahmin edemediğim fırtınalarla dolu iç yüzü, Hristo Amca'nın sevgi dolu sarraf yüreği, Şayeste Hanım'ın, kendisine bahşedilen gençlik hülyalarıyla dolu Rıfat Bey aşkı, her geçirdikleri günü keseden yiyen sıradan yaşlılar: Mualla Nine ve Nihat Dede, Menekşe ve yaralı geçmişi... Antakya'da çekilen, her karesinde şiş kebap mutluluğunu, humus lezzetini, biber salçası hüznünü ve semavi aşkın 3 ayrı lisanını göreceksiniz.


kozmokitap0 yorum:

Yorum Gönder

Scroll To Top