Modern İskandinav Şiirleri Antolojisi - Gece Güneşi

Kozmokitap

   Şiirin dili evrenseldir. İşte Özkan Mert'te bu kitabı hazırlayarak bunu ispatlıyor. Belki siz de duymuşsunuzdur " şiir çevrilemez, farklı bir dilden çevrilen şiirler özelliklerini yitirirler" sözünü... Şiirde belki de ulustlararası açılmayalım diye söylenmiş bir sözdür . Oysa okuduğumuz çeviri olan çok güzel şiirler yok mu? Ya da Türkçeden farklı dillere çevrilen şiirler. Bunlar olurken bu söz nereden çıkmış bilemiyorum. İşte Özkan Mert de " Çeviri yazmak şiir yazmaktır." sözü ile yola çıkarak bu güzel kitabı hazırlar.


    İkinci anadili İsveççe olan Özkan Mert; ikinci ana dili Danca olan Murat Alper, 9 dil bilen Oğuz Baykara, Ali Arda ve Magnus William Olsson gibi usta çevirmenleri yanına alarak bu güçlü antolojiyi hazırlamıştır. 

Kozmokitap

    Özkan Mert'in kitabın önsözünde de belirttiği gibi bu antolojide İskandinav dillerinde yazan yazarların yanı sıra İngilizce, Türkçe, Hintçe, Fransızca ve Arapça yazan , İskandinav şiirini etkileyen şairlerin şiirlerine de yer verilmiş. 

   Farklı doku ve farklı tatdaki kitapları okumayı ve farklı kültürleri tanımayı seviyorum. Bu kitap da benim kitaplığimdaki çeşnilerdem birisi oldu. Bazı şiirlerini birden fazla okuduğum , üzerinde düşündüğüm; bazılarını okurken gülümsediğim; bazı şiirleride de bu bana göre değil dediğim oldu. 

   Farklı kültür yapıtlarını okumak isteyenler ve şiiri sevenlere kitabı tavsiye ederim....Kitapta benim sevdiğim şiirlerden örnekler:

Şair: Peter Laugesen / Danimarka     
          İvan'a
ÇAMURLU bir çayırda
topraklı kemik parçaları
yığınıyla oynayan
bir köpek gibi
sıçrayıp oynayan şair
dilin içinde
sözcükler yığınıyla

Şair: Jila Mossaed / İran

SÜRGÜNLÜĞÜN toprakları
çatlak topraklardır
üzerinden yürüme
üzerinden atlama
Hafiflet anılarını biraz
yoksa parçalanır
batarsın
ormanlı ülkede asla maskesiz biriyle karşılaşamazsın
maskenin biri düşerse, bir başkası büyür yüzünde
derisiyle birlikte dikilir
sağlamdır
doğal görünür
taze kokar
yeni boyanmış gibi
arkasında sıkışıp kalmıştır gerçek yüzler
küçülmüş ve merak içinde

0 yorum:

Yorum Gönder

Scroll To Top