Kupa Valesi - Andrew Gross || Kitap Yorumu


Kupa Valesi - Andrew Gross
  " Hesap günü geldiğinde, kimsenin  ruhu duymayacak, bugün gücü elinde tuttuğunu sananların bile ... "


Andrew Gross yazdığı kitaplar ile gönlümde taht kuran yazarlardan bir tanesi.  Gizemli Sular ve 15. Saniye kitaplarını çok sevdikten sonra Eskişehir kitap fuarından yazarın diğer kitaplarını da aldım.  Ayın ilk kitabı olarak da Kupa Valesi'ni okudum bitti.

   Yazar Kupa Valesi'ni gerçek bir olaydan esinlenerek yazmış.  Bu kitabın  konumunu benim gözünde daha da önemli hale getirdi. Yazarın manik depresif olan yeğeni , bir uçurumdan düşüp ölmüş olarak bulunur.  Bir kaza mı yoksa intihar mı bilinmez.  Yeğeninin bir ayakkabısı kayıptır ve bulunamaz.  Bu olay kitaba aynen  taşınmış ve bu olayın etrafında diğer kurgu ve karakterler gelişmiş yazar.
  Doktor Jay ve eşi evlilik yıl dönümlerini kutlarken yeğeninin ölüm haberini alırlar.  Böyle bir durumda kardeşinin yanında bulunmak ister ve hemen onların yanına gider.  Kardeşi ve ailesinin maddi durumları kötüdür ve onlara Jay destek olmaktadır   Yeğeninin ölüm olayında bazı tuhaflıklar gözüne çarpar  . Bu olaylara arkasını dönüp gidemez ve işin aslını araştırmaya başlar.  Bu araştırma geçmişin karanlığında saklanan sırları ortaya çıkartırken birçok insanın  da hayatı tehlikeye girecektir.  Bu basit bir olay değildir....

  Kitabı heyecan içerisinde okudum  . Yazar harika bir kurgu yaratmış.  Bazı noktalar tahmin edilebilir olsa da son sayfaya kadar beni bağlamayı başardı kitap. Kitabı okurken Kupa Valesi ne alaka diye düşündüm :)) Kitabın sonlarında ortaya çıkıyor kupa valesi ve ne olduğu; )

 Gerilim sevenler bu kitabı kaçırmasınlar...

Kitap hakkında yazılanlar : 

" Yazarın kendi hayatından , tüyler ürpertici ve sürükleyici bir roman. ''

                 - People -

" Gerçekçi karakterlerle işlenmiş ,  asla hız kesmeyen ,  dehşet verici ve bir o kadar da duygusal bir mücadelenin hikayesi. "

                 - Kirkus Reviews -

" Kupa Valesi ,  her sayfasıyla tüylerinizi diken diken edecek , gerilim ve akıl oyunları ile dolu,  hafızalara kazınacak türden bir roman ."

                - Feathered Quill Book Reviews -
Kupa Valesi - Andrew Gross
Kitabın Adı :Kupa Valesi
Yazar :Andrew Gross
Yayınevi :Arkadya Yayınları
Orjinal adı :Eyes Wide Open
Çevirmen :Bahar Yaldız Çelik
Sayfa Sayısı :440


Kupa Valesi'ni bilir misin, doktor? Bilsen iyi edersin.
 Morro Körfezi uçurumunda cesedi bulunan genç bir çocuk... Ölümünün ardında yatan korkunç bir sır ve hayatı pahasına o sırrın peşine düşen bir cerrah... Adı ayin cinayetleriyle anılan eski bir katil...

 Doktor Jay Erlich'in ağabeyi Charlie, yıllar önce büyük bir hata yapmıştır. Ancak sonrasında her şeyi geride bırakarak hayatına devam etmiş ve bir aile kurmuştur. Ne var ki ardında bıraktığını sandığı şeytanlar aslında hiçbir zaman tam anlamıyla kaybolmamıştır.
 Geçmişe ait bir gölge çok daha ölümcül bir şekilde dönüyor. Artık hiçbir şey göründüğü gibi değil.

 Beni ardında bıraktığında
Fedakârlık etmemi, hazır olmamı söylemiştin.
Bana ihtiyaç duyacaktın çünkü.
Ve işte şimdi hazırım.
Bunu sana ispatlayacağım.

Andrew Gross'un yaşanmış bir olaydan esinlenerek kaleme aldığı bu baş döndürücü romanın her sayfasında nefesiniz kesilecek.


                                                            Kozmokitap

0 yorum:

Yorum Gönder

Scroll To Top