Sardalye Sokağı - John Steinbeck || Kitap Yorumu

Sardalye Sokağı


Okuduğum üçüncü Steinbeck kitabı Sardalye Sokağı . Birçok renkli kişiliği içinde barındırıyor bu sokak. Bilim adamından fahişesine, yoksulundan gıda satıcısı kadar herkes var bu sokakta. Her bir karakter aslında başlı başına bir öykü. Yeni bir mahalleye taşındığınız zaman insanları tanıyasıya ve uyum sağlayasıya kadar bir zaman geçer ya, işte ben de kitaba başlayınca böyle bir zamana ihtiyacım oldu. Sokak sakinlerini tanımak ve kitaba alışmak için. Öyle ilk sayfadan içine çekmedi beni kitap. Bir 40 sayfa okudum  sonra hooop kitabın içindeyim! !!!


        Konu olarak öyle çok farklı ya da ilginç bir konu değil aslında. Yazar bir sokakta olanları, yaşam tarzlarını, ceplerinde parası olmasa bile son içkisini paylaşanları anlatıyor kitapta. Yaşayan bir sokak Sardalye Sokağı. Yazarın anlatım tarzı ve mizahı kitabı okutuyor, sizi içine alıyor. Bu da yazarın başarısı.

#1nobel1klasik etkinliğinin ilk kitabını bitirmiş oldum. Kalabalık bir grup ile okumak çok keyifliydi. İlk defa#johnsteinbeck okumak isteyenler #inci kitabı ile yazarla tanışabilirler. #sardalyesokağı nın ilk tanışma için uygun olduğunu düşünmüyorum. . . .Sardalye Sokağı


Kitabın Adı : Sardalye Sokağı
Yazar : John Steinbeck
Yayınevi : Sel Yayınları
Orjinal adı :Cannery Row
Çevirmen : Püren Özgören
Sayfa Sayısı :191


    Konserveciliğin zirveye ulaştığı 1930’lar Amerikası’nda fabrika işçilerinin yanı sıra sanatçılar, bilim insanları, fahişeler ve serserilerin bir arada yaşadığı bir dünyadır Sardalye Sokağı. Memleketi California’daki bu küçük sokağın tüm renkliliğini, canlılığını, yaşanılan çelişkileri ve kavgaları okurla buluşturan John Steinbeck, gerçek hayattan esinlenerek unutulmaz karakterler yaratır. Renkli tiplemelerin ve olayların süslediği hikâyede, çalışmayı, düzenli bir hayat sürmeyi, sıradanlaşmayı inatla reddeden Mack’in başını çektiği aylak takımı sistemin dışında yaşamanın, sömürü çarklarına başkaldırmanın, dayanışmanın, ihtiyaç duyulan kadarıyla yetinmenin ete kemiğe bürünmüş halidir.

    Her insan gibi hata yapan, kimi zaman coşan, kimi zaman hayata küsen, planlarını her zaman istediği gibi hayata geçiremeyen tüm tanıdık karakterlerin sıradan yaşamlarından sarsıcı kesitlerle gerçek dünyayı usta yazar Steinbeck’in gözlerinden görmek isteyenler için...


                                                  &n
bsp;         Kozmokitap

2 yorum:

  1. John Steinbeck'den Fareler ve İnsanlar'ı okudum sadece.İkinci kitap bu olabilir.Öneri için teşekkürler.

    YanıtlaSil
  2. Sadece Gazap Üzümleri'ni okuduğumu hatırlıyorum. Müthiş bir kitaptı, tavsiye edebilirim...

    YanıtlaSil

Scroll To Top