Ağlayan Söğüt - Heather Burch || Kitap Yorumu


Ağlayan Söğüt - Heather Burch


     "Kökleri güçlü bir ağaç, dallarındaki yıldız tozuyla bir fırtınaya sadece gülüp geçer ... "

  Hayatta büyük üzüntüler yaşamış, yalnız kalmış, acıların açtığı yaraları birbirleri sayesinde saran insanların anlatıldığı güzel bir kitap Ağlayan Söğüt.

Çocukluğunun en güzel yıllarını dedesinin yanında adada geçirmiştir Charity. Adadaki  malikane dedesinden miras kalınca adaya taşınır Charity .  Geçmişin kırgınlıkları, üzüntüleri bir yana çok güzel anıları da vardır bu malikanede.

Charity 'nın yan evinde kalan Dalton karısı ve kızını kaybetmiş acılı bir adamdır. Hayata kendisini kapamış, acısını ilk günkü kadar yoğun hissetmektedir.

Daisy evinden kaçmış bir genç kızdır. İnsanlardan saklanmakta ve yaşamaya çalışmaktadır.

 Bu insanların ortak noktaları acılı olmaları ve adadır. Bu insanları hayat bir şekilde birbirleri ile karşılaştırır. Kader mi tesadüf mü ne derseniz bilmem ancak bu karşılaşma hepsinin hayatına iyi yönde dokunacaktır.

   Ve kitaba adını veren " Ağlayan Söğüt " . Bahçenin bir köşesinde bütün endamı ile yer almaktadır. Bu ağacın Charity için anlamı büyüktür , bu anlam iyi yönde değildir ... Ona kötü anıları hatırlatmaktadır.

  Ağlayan Söğüt'ün sırrını ilk sayfadan itibaren merakla bekledim. Kitabın ortalarına doğru ancak giderebildim merakımı. Keşke gerçekte de böyle bir ağaç olsa... Herkesin böyle bir ağaca ihtiyacı olabilir hayatı boyunca...

    Adaya gelen insanlar , adalılar, sihir dolu dokunuşlar ... Kitabı ve dostlukları büyük bir sevgi ile okudum. Adayı ve adalılar çok sevdim. Hatta bir ara eşime biz de ıssız bir adaya yerleşelim dedim. Belki bahçemize bir söğüt ağacı dikeriz. Neden olmasın ;)

   Yazarın işlediği konuyu ve karakterleri çok sevdim. Kitap ilerledikçe kalabalıklaşan karakterlerlerin her biri birbirinden ilginçti. Yazar hepsini kitaba başarı ile yansıtmış. Bir şekilde sonu tahmin edilse de ilerleyen süreçte neler olacak ve aile sırları, gizli malzeme gibi merakımı canlı tutan bir çok unsur vardı. Bu nedenle kitabı büyük bir istek ve zevkle okudum.

 Kitabın eksiklerine gelirsem  okurken içindeki duyguları yazarın okuyucuya daha fazla hissettirmesi isterdim. Kitapta bir tık eksik kalmış bana göre duygular. Sihirli dokunuşları da daha fazla hissetmek, gözümde canlandırmak isterdim.

Kitap Hakkında Yazılanlar :

  “Ağlayan Söğüt, aile ve yaşam sevincine tutunma mücadelesini öyle güçlü anlatıyor ki kalplerde iz bırakmaması imkânsız.”
                 
                    - Booklist -

" Kalbe işlenen karakterleri , biraz aşk biraz da gerçeklikle tatlandırılmış hikayeleri seven okuyucular için ideal . "
                  - Library Journal -

" Kaybın acısı ve iyileşmenin gücüyle yoğrulan bu roman , okuyucuları yoğun duygu , sırlar ve çocukluğumuzdan bize kalan unutulmuş sihirlerden oluşan bir yolculuğa çıkaracak. Bu hikaye tam anlamıyla muhteşem. "

                 - RT Book Reviews -
                 Ağlayan Söğüt - Heather Burch

Kitabın Adı :Ağlayan Söğüt
Yazar : Heather Burch
Yayınevi :Arkadya Yayınları
Orjinal adı :In the Light of the Garden
Çevirmen : İlayda Dinç
Sayfa Sayısı : 400


Kökleri güçlü bir ağaç, dallarındaki yıldız tozuyla bir fırtınaya sadece gülüp geçer…

Çocukluğunun geçtiği malikânenin büyükbabasından miras kalması, otuz bir yaşındaki Charity Baxter için âdeta bir dönüm noktasıdır. Annesi tarafından dışlanan bir çocuk olan Charity, yuva sevgisini küçükken yazları yanlarında geçirdiği büyükanne ve büyükbabasına borçludur. Büyükannesiyle birlikte pişirdiği yemekler, büyükbabasıyla birlikte yaptığı çömlek işleri… Bu tatlı anıların hepsi büyükannesinin sancılı gidişiyle yok olmuştur. Ağlayan söğüt ağacının şefkatli gölgesi bile o anları geri getirmeye yetmiyordur.

Charity, artık acının ve özlemin hâkim olduğu bu malikâneye geri döndüğünde geçmişin ağırlığını yüklenenin sadece kendisi olmadığını görecektir. Kendi kalp ağrısını hafifletmek isteyen Dalton Reynolds da ona eşlik edecektir. Ve sonra diğer sürgünler de ağlayan söğüdün gölgesine sığınacaktır. Sırlarıyla birlikte çıkagelen büyük amcası ve hayatından kaçan genç bir kız… Charity aile olmanın ne demek olduğunu yeniden sorgulayacaktır. Çünkü aile demek kusurlarıyla onu kabul etmek demektir ve her şeyden öte kendini bağışlamak, hiç umulmadık yerde karşılaşılan küçük bir sihirdir…

Eflatun Kurdele’nin yazarı Heather Burch, bu kez Ağlayan Söğüt ile okuyucularıyla buluşuyor. Bağışlamanın yüceliğini, bizi biz yapan özelliklerimizi kabullenmeyi ve koşulsuz sevgiyi barındıran bu hikâyeyi okurken, sayfalar arasında bir peri gizlenmiş mi diye bakmaktan kendinizi alıkoyamayacaksınız…
                                                            Kozmokitap

0 yorum:

Yorum Gönder

Scroll To Top