Cennetin Bir'inci Günü - Süreyya Ülkü Güler || Kitap Yorumu


Cennetin Bir'inci Günü

Cennetin Bir'inci Günü gerçek yaşamdan bir kestin yazıya dökülmüş hali. Son derece akıcı, duygusal ve içten.


Kitabın yazarı Süreyya Hanım matematik öğretmeni. Kelimelerle arasının iyi olmasının sebebi belki de öğretmen olması. Kitapta yazdıklarını bize hissettirmiyor adeta yaşatıyor.


Süreyya Hanım henüz lisedeyken konuk alıyor bizi hayatına. Öğrencilik yılları, ailesi , ilk aşkı, yaşadığı sıkıntılar, üzüntülerini bizimle paylaşıyor. Bu sayede onu daha iyi daha derinden tanıyoruz. Evlenmesi , hamileliği, o ilk tekme atışları... Her devrede yanındayız yazarın.

Süreyya Hanımın çok özel bir çocuğu oluyor "İnci " . İnci down sendromlu olarak dünyaya geliyor. Yazar kızına olan sevgisini, çevresinin bakış açısını ve kızının adım adım gelişim evrelerini anlatıyor kitabında. İnci 'nin her ilerlemesi ile okurken ben de mutlu oldum, onun gülümsemesi içimi ısıttı.

Kızınız ile her daim mutlu olun ve gülümsemeniz hiç silinmesin yüzünüzden Süreyya ÜlküGüler ....

Cennetin Bir'inci Günü
Kitabın Adı :Cennetin Bir'inci Günü
Yazar : Süreyya Ülkü Güler
Yayınevi : Arkadya Yayınları
Sayfa Sayısı : 470

İnciler nasıl oluşur bilir misiniz?
   İçlerine küçük bir kum tanesi kaçtığında istiridyeler bundan büyük rahatsızlık duyar ve kendilerine özgü bir salgı oluşturmaya başlarlar. Bu salgı, küçük kum tanesinin etrafında ipeğimsi bir koza örer. Aradan zaman geçtikçe bu koza sertleşir ve ortaya muhteşem parlaklıkta bir inci çıkar. İşte, Süreyya ile güzeller güzeli kızı İnci’nin hikâyesi de tam olarak böyle başlamıştı.
    Tekirdağ’dan Hakkâri’ye uzanan zorlu hayat mücadelesini, günün birinde İnci gibi değerli bir mücevhere sahip olmak uğruna verdiğinden habersiz olan Süreyya, kızını kucağına aldığı o büyük günde doktorun ağzından dökülen sözcüklerle hayatının bir kez daha altüst olduğunu sanmıştı. “Down sendromlu olduğunu biliyor muydunuz?”

    Hayır, bilmiyordu… Ama öğrenecek ve herkese istiridyenin içindeki İnci’nin masalını anlatacaktı. +1 kromozom fazla ya da eksik olmanın bir fark yaratmadığını, büyük bir farkındalık yaratarak tüm dünyaya öğretecekti. En önemlisi de İnci’lerin ne kadar güzel güldüğünü ve koskoca evrende evlat kokusuyla yarışabilecek başka hiçbir koku olmadığını gösterecekti yüz binlere…
   Cennetin Bir’İnci Günü, bir annenin istiridyenin içindeki inci misali küllerinden yeniden doğuşunun masalını anlatırken, evlat sevgisinin ötesinde hiçbir gücün olmadığını bizlere bir kez daha hatırlatıyor. Ve İnci’nin ışığı, her sayfada yürekleri biraz daha aydınlatıyor.                                                            Kozmokitap

2 yorum:

Scroll To Top