Dünden Bana " Sessizliğin Anayasası " - Yusuf Gürer

kozmokitap

   Kapağı ile insanı büyüleyen bu kitap tıpkı yağmurlu bir hava gibi insanı hüzünlendiriyor. Bir insanın iç dünyasının karmaşıklığı, kendisi ile olan hesaplaşması, ilk bölüme adını veren sayıklamalar, aşk acısı, bu acının derinliklerinde insanın kayboluşu, kurtulmaya çabaladıkça dibe batış, adım adım intihara sürüklenme , toplumsal bazı üzücü olaylar....  Bu bildiğiniz tarzda bir öykü kitabı değil. O yüzden klasik tarz bir kitap bekleyenler kitabı alınca hayal kırıklığına uğrayabilirler. Kitap üç bölümden oluşuyor. Sayıklamalar, öyküler ve şiirler.     Kitapla ilgili yazar şöyle diyor " Bu kitapta anlatılan kişiler tamamen hayal ürünüdür. Biri hariç..."

     Kitaptaki öyküler çok başarılı. Öykülerden bir tanesi ise - sekiz - roman olma yolunda ilerliyor. Kendisi yazarın yeni romanı olacakmış. Sayıklamalar kısımda hayattan , kendimizden , iç sıkıntılarından bir şeyler bulabiliriz. Şiirler hayattan , güncel olaylardan , içimizdeki karanlıktan beslenmiş. Kitabın bütünü,   iç karmaşasını; karmaşık düşünceleri ile baş edemeyen zihnin oynadığı oyunları, kelimeler ustaca bir araya getirilerek oluşturulmuş. Kalemine sağlık Yusuf Gürer.

    Kitabın gelirinin %50 si Soma'da yakınlarını kaybeden ailelere gidecekmiş. Bu konuda duyarluıdavranan yayınevi ve yazarı kutluyorum.

Kitaptan birkaç alıntı:

*Özgürlük , çok ses arasında vicdanın sesine kulak vermektir.

*Yaşamak, lanetli bir bestedir,

*Yalnız biri için yalnızlık zor değildir. Ama Dünya yalnızlık için doğru bir yer hiç değildir.

*Seven bir kadın yalan söylemez. Ağlayan bir kadınsa yalan söylemez. Kadın ağlayarak " seni sevmiyorum" diyorsa eğer onu yeterince sevmemişsin demektir. Ağlaya ağlaya " çok sevmiştim" diyorsa da, çok geç. Kadın hissedememiştir sevildiğini.

*Bir kadını ağlatmak değil ama bir kadın uğruna ağlamak enteresan geliyordu insanlara.

*Benim de kitaplarım var. Okuduklarım, yazdıklarım, okuyacaklarım. Onlar beni terk etmez ki.

* su gibi işte
   denizde mavi
   bardakta beyaz
    bende sen

Dünden Bana " Sessizliğin Anayasası  "
Yusuf Gürer
Düz Yazı Yayınevi
168 sfYer:Eskişehir Eskişehir, Türkiye

2 yorum:

  1. Hmmm aşk acısı deyince şöyle bir durdum. Sonra devam ettim. Tamam bu kitap tama bana göre. :)

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Aşk acısının anlatıldığı öykü sekiz. Yazarın yeni kitabı olacak öykü. Ön okuma tadında olmuş:)

      Sil

Scroll To Top