Dönüşüm -Franz Kafka


 
Franz Kafka

      Kafka bu kitabında bir sabah böcek olarak uyanan Gregor Samsa'yı anlatmaktadır. Gregor uyandığında kendi odasındadır. Ancak kendisinde bir tuhaflık fark eder. Acınacak inceliğinde pek çok bacağı ve kabuklu , yay şeklinde sert bir sırtı vardır. Yatağından kalkabilmek bile  çok zor gelmiştir Gregor'a. Gregor'un babası iflas etmiştir ve borçlu olduğu insana  borçlarını ödeyebilmek
için Gregor onun yanında çalışmaktadır. 5-6 yıl çalışsa ancak borçlarını ödeyebilecektir. Gregor bu işi sevmez fakat borçları yüzünden çalışır. Böceğe dönüşmesi Gregor için işten bir kaçış olmuştur. "Belki de böyle olması daha iyi oldu " diye düşünür.

     Gregor konuşulanları anlamakta , bir insan gibi düşünebilmekte fakat konuşamamaktadır. Sesi bir böceğin vızıltısı gibidir. Kendini ifade edemez. Böcek vücuduna sıkışmış bir insandır Gregor. Ailesi ona bakmaya bile dayanamaz. Sadece kız kardeşi ona yiyecek getirmekte ve odasını temizlemektedir. Bu hikayede Dönüşüm geçiren Gregor'dur fakat ailesi de bu olaydan sonra çok değişmiştir. Özellikle kitabın sonunda kız kardeşinin davranışları okuyucuyu çok şaşırtır.

     Beklenmedik bir değişim sonrasında insanların verdiği tepkiler, geçim sıkıntısı ile boğulan bir ailenin çabaları, aile içi iletişimler ve bir böceğin gözünden evde yaşananlar ustalıkla anlatılmış. Kafka'nın eşsiz tasvirleri ve anlatım tarzı ile Luis Scafati'nin hayal gücünün çizime dönüşümü ile birleşince muhteşem bir kitap ortaya çıkmış. Kafka'nın eserlerini okuduktan sonra diğer kitaplar arasından nasıl öne çıkarak neden klasikler arasında yer aldığını anlıyoruz.

     Sırf Kafka okumayı sevenler değil tüm kitapseverleri bu kitabı okumaya davet ediyorum.

Sevgilerle....
Dönüşüm 
Die Verwandlung
Franz KAFKA
Kolektif Kitap
Çeviri:İlknur İgan
128 sf

kozmokitap

           

0 yorum:

Yorum Gönder

Scroll To Top