Yeşil Bisikletli Kız - Çimen Erengezgin || Kitap Yorumu

kozmokitap

   Yeşil Bisikletli Kız , Çimen Erengezgin'in ikinci kitabı. Gezginname ile başlayan farkındalık yolculuğuna ikinci kitabı ile devam ediyor  yazar . Gezginname yorumum için → burayı ←  tıklayabilirsiniz.

   Kısa hikayelerden oluşan kitap sade ve akıcı bir dil ile yazılmış . Kişisel gelişim kitaplarına karşı ön yargınız varsa bu kitaba bir şans vermenizi isterim. Çünkü sıkıcı ya da bilimsel bir dilden öte masal- hikaye karışımı bir kitap olduğunu söyleyebilirim. Hayata kısa bir mola vermek için ideal bir kitap. Okurken sıkılmıyorsunuz. Hikayeler kısa olduğu için çok çabuk bitiyor ve bir sonraki ne olacak diye merak duygusu uyandırıyor.

kozmokitap

   Hikayeler pembe portakaldan mürekkep yapılan meyveye, çekmeceden ihtiyaca göre hediye çıkaran küçük kızdan kitaba da adını veren yeşil bisikletli kıza değişik konular içeriyor . Bu hikayelerde minik cümleler ile çoğunu bildiğimiz fakat hayatın koşturmacası arasında unuttuğumuz , hatırlamadığımız konulara değiniyor. Çevremizin ve olayların arkasındaki fark etmediğimiz ya da görmezden geldiğimiz gizler olabileceğini hatırlatıyor bize. Her şeyi öyle normal olarak kabul ediyoruz  ki olayların arkasındaki muhteşemliğe gözümüzü kapatıyoruz. Hayata kısa bir mola vererek devam edelim. Fakat bu sefer çevremizdeki insanların, canlıların daha çok farkında olalım. Doğanın muhteşem renklerinin içimize akmasına izin verelim. Bazen kendi varlığımızı bile unutuyoruz rutin işlerimizi yetiştirmekten. Kendimizin de farkına varmak için daha ne bekliyoruz ki!....

    Yazarın kitabı benim için hayata kısa bir mola oldu. Zevkle okudum , tavsiyemdir.....

kozmokitapkozmokitap
Kitabın Adı : Yeşil Bisikletli Kız
Yazar : Çimen Erengezgin
Yayınevi : Yitik Ülke Yayınları
Sayfa Sayısı : 184


Hikâyeler arası paslaşmalarla bireysel ve toplumsal yüzleşmeler ve kabullenmeler içeren bir kitap bu elinizdeki. Yeşil Bisikletli Kız, Gezginname ile başlayan farkındalık yolculuğunun ikinci durağı. İnkârların aşılıp, kabullenmelere geçiş halleri. Olumsuzlukların, olumluya dönüşme şekilleri. Hayal kuranların, gerçekleri açığa çıkartma yöntemleri. Yılmadan, umudunu yitirmeden, emek sarf ederek, sevginin ve BİR'liğin harf diziminden çıkartılıp, anlam kazandırılma biçimleri. Düşmekten korkmayan, cesaretle ayağa tekrar kalkmayı bilen ya da bilmeyi hak edenlerin hikâyeleri. Hayatta ilk adımlar hep önemli olmuştur. Ancak, adımlar atıldıkça, düşme ihtimali de artar ve bu düşmeler, ayağa tekrar kalkmak için birer fırsattır aslında. İlk düşmede pes edersen, bir daha hiç ayağa kalkamaz, gereğince yol alamaz ve hep olduğun yerde kalırsın. Oysa ilk düşmede hemen ayağa kalkıp yürürsen, sonrasında koşmaya da başlarsın. Ayakların yere her geçen gün daha sağlam basar ve diğer düşmelerde tekrar tekrar kalkmayı başarırsın.


                                                            Kozmokitap

3 yorum:

  1. Adından dolayı zaten merak etmiştim tanıtım yazısıyla daha da merak ettim :)

    YanıtlaSil
  2. Bu kitabı bende çok merak eder oldum. Alıp en kısa sürede okumayı planlıyorum. Teşekkürler

    YanıtlaSil
  3. Kisa kisa ne güzel tam bana göre 😊

    YanıtlaSil

Scroll To Top