5/01/2019

# Carlos Ruiz Zafon # Kırmızı Kedi Yayınevi # Kitap Yorumu

Marina - Carlos Ruiz Zafon

Marina

    Kalemini çok merak ettiğim Carlos Ruiz Zafon 'un kitaplarını indirimde bulunca almış fakat okumaya zamanım olmamıştı. Artık tanışma zamanı geldi yazarla dedim , bu sıralar hayat beni maratona sokmuşçasına koşturmaya başlayınca da kolay okunan ve dağınık kafamı da yormayacak birisi olsun istedim ve genç yetişkinler için kült roman olarak geçen "Marina " yı okudum. Kitap yormuyor gerçekten. Yazarın kalemi ve anlatım tarzı neden çok okunanlar arasına girdiğini anlamamı sağladı. Yazar kitabın içine çekiyor sizi ve karakterin hislerini ve yaşadıklarını hissetmenizi sağlıyor. Gizem, merak , arkadaş ve aile sevgisi, heyecan bu kitapta bir araya gelmiş.

 Gittiği yatılı okulda kaybolan Oscar yedi gün sonra bulunur. Oscar'ın bulunması ile başlayan kitap geriye dönerek kaybolur nedenini ve kaybolduğu zaman yaptıklarını anlatıyor. Gizemli bir ev, tuhaf bir kız ve sonrasında Oscar ile ikisinin yaşadığı akıl almaz olaylar...

 Oscar'ın ilk Marina 'yı görüp tanıştığı sahnede aklıma kesin bu kız hayalettir diye geldi.  Kitabın kült eser olması ve yazarın yarattığı esrarengiz giriş ve atmosferden dolayı aklıma başka bir ihtimal gelmedi 😂😂😂 Neyse ki kız hayalet değildi ve kurgu benim tahminlerinin ötesinde ilerledi.  Farklı düşünce tarzı olan yazarları seviyorum . Her olasılığı düşünmem gerektiğini hatırlatıyorlar.  Hayata bakış açısında tekdüzelikten kurtarıyorlar bir nevi . Araştırmadım bu kitabın bir filmi var mı diye . Filmi olsa sevileceğini düşünüyorum.

  Yazarın tarzını ve kitabı çok sevdim.  Tavsiye listemdedir. ..

Marina Kitabından Alıntılar : 

"Bazen en gerçek şeyler yalnızca hayal gücünde yaşanır , Oscar " dedi. " Asla yaşanmamış olanı hatırlarız sadece. " 
Kendi sorunlarından uzaklaşmak için başkalarının sorunlarını okumak gibisi yoktur.  
Aptallığın ruha yaptığının aynısını zaman da bedene  yapıyor. 
Nereye gittiğini bilmeyen hiçbir yere varamaz.   
Zaman bizi daha bilgili yapmaz, yalnızca daha korkak yapar. 
Marina - Carlos Ruiz Zafon
Kitabın Adı :Marina
Yazar :Carlos Ruiz Zafon
Yayınevi : Kırmızı Kedi Yayınevi
Orjinal adı : Marina
Çevirmen : Başak Öztan
Sayfa Sayısı :224


Barcelona’da bir yatılı okulda okuyan 15 yaşındaki Óscar Drai bir anda ortadan kaybolur. Yedi gün yedi gece boyunca Óscar’dan hiç haber alınamaz.

Óscar şehrin eski bir mahallesini keşfederken tuhaf bir kızla tanışır. Kızın adı Marina’dır. Onu bir mezarlığa götürür. Birlikte her ayın son pazar günü yapılan bir ayini izlemeye koyulurlar. Sabah saat tam onda, siyah kadife pelerinli bir kadın, arabadan inerek isimsiz bir mezarın üzerine tek bir gül bırakır.

Óscar ile Marina kadını takip ederler. Ve böylece, şehrin sokaklarının altındaki gizemli labirentte, dehşet dolu bir hikâye sarmalı içinde bekleyen karanlık sır perdesi aralanır.

Rüzgârın Gölgesi ve Meleğin Oyunu gibi uluslararası çoksatan romanlarıyla İspanya’nın yaşayan en tanınmış yazarlarının başında gelen Carlos Ruiz Zafón’dan kült bir genç yetişkin romanı.Carlos Ruiz Zafón Kimdir ? 

Carlos Ruiz Zafon


( 25 Eylül 1964), İspanyol romancıdır. Romanları 45 ülkede yayınlanmış, 50'dan fazla dilde tercüme edilmiştir. Javier Sierra ve Juan Gómez-Jurado ile birlikte çağdaş İspanyol edebiyatının en başarılı yazarlarından biridir ve pekçok ödülün de sahibidir . 1993 yılından beri Los Angeles'ta yaşamaktadır.

                                                                  

2 yorum:

Yorumlarınızda link vermemeye dikkat ediniz. Link verdiğiniz yorumları yayımlamıyorum maalesef :(

Web sitemizdeki fotoğrafların, yazıların izin alınmadan kopyalanması, yayınlanması, alıntı olduğu ve kaynağı belirtilmeden bir takım amaçlar için kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri yasasına aykırıdır. İzin alınmadan kopyalanan resim ve yazılarımızla ilgili dilekçe ve dava açma hakkımız saklıdır.