Çalıkuşu - Reşat Nuri Güntekin || Kitap Yorumu


kozmokitap


" Kâmran, ben sadece senden değil , senin olduğun yerlerden de nefret ediyorum. "
 

  Merhaba, biraz gecikmiş bir yazı ile karşınızdayım . Her ayın 25 inde instagramda kalabalık bir grup olarak Reşat Nuri Güntekin kitapları okumaya karar verdik. Mart ayının kitabı benim çok sevdiğim ve tekrar tekrar okuduğum Çalıkuşu idi .

   Öncelikle belirtmeliyim ki usta yazarın kalemini çok seviyorum. Yıllarda her yaş tarafından defalarca okunması ve eserlerinin etkisini hiç yitirmemesi ne kadar büyük bir yazar olduğunun göstergesi.

   Çalıkuşu denilince benim aklımda Aydan Şener canlanıyor. Çocukluğumda TRT1 de izlerdik  ailece. O dönemlerde konusundan çok etkilenmiştim. Kitabı okuyunca daha çok etkilendim ve en sevdiğim sayılı kitaplardan birisi haline geldi Çalıkuşu.

kozmokitap

  Henüz küçük bir çocukken annesini kaybeden Feride, asker olan babası tarafından farklı şehirlerde dolaşmak zorunda kalmasın ve düzgün bir hayatı olsun diye anneannesinin yanına bırakılır. Ona bakan annenesinin ölümünden sonra da çocuğunun kimseye yük olmasını istemeyen babası tarafından yatılı okula gönderilir Feride. Çok hareketli ve biraz da yaramaz olan Feride Çalıkuşu lakabını alır. Tatillerde teyzesinin yanına giden Feride teyze çocuklarını çok sevmektedir fakat Kamran'ın onun için yeri ayrıdır. ...

   Bu ilgi ve verdiği ani bir karar neticesinde Feride'nin yolu Anadolu'nun ücra köşelerine düşerken büyük bir hayat tecrübesi sahibi de olacaktır. Çalıkuşundan İpek böceğine, Gülbeşekere kadar farklı isimler verilmiş olan Feride'nin hikayesi etkileyici ve dönemin insan davranışlarını ve yaşam şartlarını göz önüne sermesi açısından da oldukça önemlidir.

Aşkı, sevgiyi, öfkeyi, ızdırabı ve dönemin insan özelliklerini detaylı ve sıkmadan anlatan , kitap içine sizi aldığı gibi bırakmıyor. Muhteşem , beni duygudan duyguya sürükleyen bir kitaptı ve hala okumamış olanlara tavsiye ederim , mutlaka okuyun. Nisan ayının 25 inde yazarın Kızılcık Dalları kitabını okuyacağız. Kitabı olanları bize katılmaya davet ediyorum.
kozmokitap
Kitabın Adı :Çalıkuşu
Yazar :Reşat Nuri Güntekin
Yayınevi : İnkılap Kitabevi
Sayfa Sayısı :408


Çalıkuşu ilk kez 1922 yılında Vakit gazetesinde tefrika edilmiş ve aynı yıl kitap olarak basılmıştır. Beşinci baskısından sonra eser, 1939 yılında bizzat Reşat Nuri Güntekin tarafından sonra tekrar yayımlanmıştır. Bu kitap söz konusu baskısından yararlanılarak aslına uygun olarak yayına hazırlanmıştır

                                                            Kozmokitap

9 yorum:

 1. Çalıkuşu dönem dönem hayatıma giren bir kitap.Reşat Nuri'nin en sevdiğim eserlerinden.Tekrar görmek güzeldi benim için.Emeğinize sağlık...

  YanıtlaSil
 2. reşat nuri çok severiim çalıkuşu ise ah ah biricik yaa :) bir de seni bloglarda pek göremiyom yaa nerdesiin. instadan söz etmiyom o başka :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnsta telefondan kolay geliyor. Bu sıralar bilgisayarı açacak zamanı bulamıyorum. Bir rahatlasam bilgisayardan blogları gezeceğim rahatla. Telefondan zor oluyor :((

   Sil
  2. olsun üzülme rahatlarsın nasıl olsaa :)

   Sil
 3. Uzun zamandır okumak istediğim bir kitap Çalıkuşu. Bundan baya bir zaman önce Reşat Nuri'den Akşam Güneşi'ni okuyup sevmiştim. Çalıkuşu'nu da seveceğimi düşünüyorum. Emeğinize sağlık :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. Ben de seveceğinizi düşünüyorum :))

   Sil
 4. Çok küçükken okumuştum Çalıkuşunu. O zaman biraz ağır gelmişti, en kısa zamanda tekrar okumalıyım. Emeğinize sağlık. Bu arada sizi sevgili Deeptone vasıtasıyla gördüm. Beni mimlemiş sağ olsun. Tanışmış olmak için ben de sizi mimledim. Bakarsanız sevinirim:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hemen geliyorum , teşekkür ederim :))

   Sil

Scroll To Top