Ölümün Soğuk Sesi - Jane Casey || Kitap Yorumu

Ölümün Soğuk Sesi - Jane Casey

    Merhaba:)) Her ayın 5 inde instagramda arkadaşlarla bir Jane Casey kitabı okuyoruz. Bu ayın kitabı da Ölümün Soğuk Sesi. Jane Casey polisiye türünde oldukça başarılı bir yazar. 5. Kurban  kitabı ile tanıştım yazarın kalemi ile . O kitabını da çok sevmeme rağmen Ölümün Soğuk Sesi , 5. Kurban'ın önüne geçti benim için.


   Bu sefer her ne kadar ağır ağır , tadını çıkara çıkara okuyacağım desem de kitaba başlayınca katil o mu bu mu  derken, ip uçlarının peşinde koşarken bir de baktım ki kitap bitmiş.  Üstelik sabah başladım, akşam bitmişti ve gündüz ben evde yoktum ,kitap da yanımda değildi. Düşünün artık sürükleyiciği!...

   Kitap yine birinci tekil şahıs anlatımı ile yazılmış. Bu tarz anlatımları daha çok seviyorum çünkü anında kitabın içine dalıyorum ve baş karakterin yerine geçiyorum. Olayları birebir takip etmek daha zevkli oluyor.

Ölümün Soğuk Sesi - Jane Casey


Sarah annesi ile yaşayan bir İngilizce öğretmenidir. Hayatı evden okula okuldan eve geçmektedir. Tabi akşamları yaptığı koşu sayılmazsa...

   Sarah'ın bir öğrencisi kaybolur. Jenny ... On iki yaşında bir çocuk....  Sarah kaybı öğrendiği akşam çıktığı koşuda kızın cesedini bulur.

   Bu olay Sarah'ın içinde kapattığını zannettiği ve asla kapanmadığını anladığı eski yaraları gün yüzüne çıkarır.

    Sarah küçük bir kızken abisi Charlie kaybolmuştur ve bir daha asla bulunamamıştır. Onu en son gören kişi Sarah olduğu için hep bir şey bildiği ve söylemediği düşünülmüş ve annesi tarafından gizli gizli suçlanmıştır. O zamandan bu yana annesi ile ilişkileri de berbattır zaten. Annesi yaşayan bir ölüye dönüşmüştür. Bu olay aileyi paramparça etmiştir.

Ölümün Soğuk Sesi - Jane Casey


Aynı şeyin Jenny'nin ailesine olmaması için Sarah da kendi çapında araştırmalara dahil olur ve bu polisin gözünde onu bir şüpheli haline getirir .

  Kitabı okurken hem Charlie'ye ne olduğunu merak ediyor hem de Jenny'nin katilini tahmin etmeye çalışıyoruz. Jane Casey bize öyle küçük küçük ekmek kırıntıları bırakıyor ki takip ederken birden çok şüpheli oluşuyor aklımızda. Adeta kanıtları işleme yapar gibi işliyor yazar. Göze sokmadan fakat etkileyerek!.. Acaba mı diyorsunuz okurken. Bu da olabilir mi?

   Kitabın sonlarına doğru tempo artıyor ve jenny'nin başına gelenleri ve ona yapılanları öğrenince sinir oluyorsunuz. Kitap öyle bir şekilde bağlanıyor ki şok yaşayabilirsiniz... Hadi ya , nasıl??? Olur mu böyle bir şey??? Gibi bir çok cümle sarf edeceğinizi düşünüyorum okurken. Ve bazen de katil o kadar yakın ve olay o kadar basittir ki fark edilemez.......


   Ağustos ayında Jane Casey'nin Acımasız kitabını okuyoruz. Kitabınız varsa bana katılın , beraber okuyalım. Bol kitaplı bir gün olsun:)))

Ölümün Soğuk Sesi - Jane Casey
Kitabın Adı :Ölümün Soğuk Sesi
Yazar :Jane Casey
Yayınevi : Olimpos Yayınları
Orjinal adı : The Missing
Çevirmen : Ayça Sağlam
Sayfa Sayısı :520


On Altı Yıl Arayla Kaybolan İki Çocuk

Sarah Finch küçük bir kızken, ağabeyi dışarıya oynamaya gider ve bir daha asla dönmez. Charlie'nin başına neler geldiğini öğrenememek, aileyi darmadağın eder. Yıllar sonra öğretmen olan Sarah, evine geri dönmüştür. Ağabeyinin odasını kutsal bir mabet gibi kullanan alkolik annesiyle birlikte yaşamaktadır.

Tek Bir Tanık

Ardından on iki yaşındaki Jenny Shepherd kaybolur ve Sarah öğrencisinin cesedini evinin yakınındaki korulukta bulur. Sarah, bu davaya müdahil oldukça kendisiyle ilgili şüpheler de gitgide artar. Fakat kendisini takip eden yalnızca polis değildir.

                                                            Kozmokitap

2 yorum:

  1. Listeme alacağım, kaleminize sağlık. :)

    YanıtlaSil
  2. Jane Casey merak ettiğim yazarlardan. Bir türlü kısmet olmadı ya okumak :) :) sıra gelmiyo hahahaha

    YanıtlaSil

Scroll To Top