4/27/2020

# Kitap Yorumu # Kuzey Işığı Yayınları # Panait Istrati

Hayaller ve Yollar - Panait Istrati

Hayaller ve Yollar - Panait Istrati

  Rumen öykü yazarı olmasına rağmen Panait Istrati kitaplarını Fransızca yazmış ve kendisi Balkanların Gorki'si olarak anılıyormuş .

  Yazar ile tanışma kitabın oldu  Hayaller ve Yollar . Bu kitap ile yazarla tanıştığıma memnunun çünkü kitapta kendisini anlatıyor yazar.

 İki kısımdan oluşuyor kitap . İlk bölüm çocukluk ve ilk gençliğini anlatıyor. İlköğretimi bitirdikten sonra okumaya devam etmeyi istemeyip sonra çalışma hayatına başlar küçük yaşlarda. Hoş okumak istese de maddi durumları yetersizdir.  Bir annesi vardır o da çamaşırcılıkla geçimlerini sağlamaya çalışmaktadır .  Bir meyhanede çalışmaya başlar . Hem para kazanacak hem de babasının dili olan Rumcayı öğrenecektir.

 Bu bölümde yazar hem okuldaki zorluklardan ve öğretmenlerin çocuklara tutumlarından bahsederken her de çalışma hayatının zorluklarından ve çocuk işçilere nasıl davranıldığından bahseder. Her ne kadar okul hayatını bıraksa da öğrenmeye aç bir çocuktu ve bunu her fırsatta gidermeye çalışır.

  İkinci bölümde yıllar geçmiştir ve yolculuk öyküsünü ve bu yolculukta başına gelenleri anlatır yazar.

  Sade bir dili olan yazarın anlatımını sevdim. Kolay okunuyor kitap ve ince olasına rağmen altını çizdiğim o kadar yer oldu ki ben bile şaşırdım.

Hayaller ve Yollar Kitabından Alıntılar : 

" Çünkü eğitimciler , çocuk ruhundan bir şey anlamaz ve onu , trampet sesler ve kırbaç darbeleriyle yürümeye zorlar . "

"Elalem , itaatkar , uslu oradan oraya koşturmayan ve çalıştığı yerde sakince duran bir çocuk isterdi . Patronun zorbalığına dayanabilmeli ve hatta kendisi de zorba bir patron haline gelmeliydi. Mahallenin görüşü de işte buydu  ve bu patronun tokadı çırağın yanağında güller açtırır , görüşüne kadar gidiyordu . "

"İnsanların çoğu çocukluğunu ; dayak yiyerek , küçük düşürülerek , yoksulluk içinde ve kanunların dayattığı can sıkıcı kalelerde geçiriyorlar. Böyle bir temelin üzerine sağlam bir ruh yapısı nasıl inşa edilebilir?"

" Biz , geri kalmış bir halkız ancak bizde kimse kedi yemiyor , kurbağa hatta at bile..."

" Zavallı insanlık ! Aşağılıksın... Kötü olmaktan çok aşağılıksın..."


Hayaller ve Yollar
Kitabın Adı :Hayaller ve Yollar
Yazar :Panait Istrati
Yayınevi :Kuzey Işığı Yayınları
Orjinal adı :Mes Departs
Çevirmen : Şeyma Tahan
Sayfa Sayısı :118


1921 Aralık ayının ilk günlerinde Nice hastanesinden bir mektup aldım. Gırtlağını kesen bir zavallının üzerinde bulmuşlardı. Kurtulma umudu çok zayıftı. Mektubu okur okumaz, bir dâhinin çırpınışlarıyla karşı karşıya olduğumu anladım. Çayırlar üzerinde esen kavurucu bir alevi andırıyordu. Mektup, Balkanlar’ın Gorki’sine ait bir iç dökmeydi. İntihara kalkışan kişi kurtulmuştu. Onu tanımak istedim.

Mektuplaşmaya başladık ve dost olduk. Adı İstrati idi. 1884’te Braila’da kaçakçı bir Yunanlı babayla, ömür boyu saçını süpürge etmiş bir Rumen köylü anadan dünyaya gelmişti. (…) O doğuştan bir hikâyeciydi. Kendi anlattıklarıyla heyecanlanan doğulu bir hikâyeci…
Romain Rolland
“Evden ilk ayrılışta, hıçkıra hıçkıra ağlayan bir ananın hazırladığı bavulda anlatılmaz acılar varmış; bütün bir mahalle halkı, arkasından ciyak ciyak; “Amanın dostlar, bu oğlan serserinin birine uydu,” diye bağırırken, iyi yetişmiş bu çocuğun yüreciği kan ağlarmış; onların serseri dedikleri insan, yukarıdaki lâfları duyduktan sonra, belki de bir daha dönmemecesine gittiği zaman körpecik bir delikanlının dizgin tanımaz ruhunda kupkuru bir çöl bırakırmış... Kimin umurunda ki?”
Panait Istrati Kimdir?

Panait Istrati 10 Ağustos 1884 tarihinde Romanya'da dünyaya gelmiştir. 1896 yılında ilk öğrenimini tamamlamıştır. Mısır, Lübnan ve Suriyeyi gezmiş ve bu o dönmede bulunan bir sözlük sayesinde Fransızca öğrenmiştir. Aralarında İstanbul'un da olduğu pek çok Osmanlı kentinde gençliğini geçirmiştir. Fırın çıraklığı, badanacılık, hamallık, fotoğrafçılık ve daha çeşitli bir çok işte çalışmıştır. Anı - Anlatı - Günlük - Seyahatname, Çocuk & Gençlik, Çocuk Öykü & Roman kategorilerinde eserler kaleme almıştır.
                                                                                 

2 yorum:

  1. Bu yazarın hiç bir kitabını okumamıştım. Not aldım. Teşekkürler

    YanıtlayınSil
  2. Selam.
    İlk Kira Kiralina idi sanırım o kitabı ile tanıdım. Sonrada 3 kitabını daha keyifle okudum. Kalemi kuvvetli, anlatımı sade yazarlardan.

    YanıtlayınSil

Yorumlarınızda link vermemeye dikkat ediniz. Link verdiğiniz yorumları yayımlamıyorum maalesef :(

Web sitemizdeki fotoğrafların, yazıların izin alınmadan kopyalanması, yayınlanması, alıntı olduğu ve kaynağı belirtilmeden bir takım amaçlar için kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri yasasına aykırıdır. İzin alınmadan kopyalanan resim ve yazılarımızla ilgili dilekçe ve dava açma hakkımız saklıdır.